Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Srbija u geopolitičkoj misli Aleksandra Dugina

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 08 april 2009 22:12
Timok
Uz duzno postovanje ideja Dugina, ali Srbija nikad neće i ne može da vodi germanofilsku politiku!
Mi nismo kao Bugari, a Rusi izgleda da opet prave greške od pre 150 godina i umesto da igraju na Srbe, neki bi da igraju na Bugarsku kartu! Bugari i mi imamo nekompatibilne interese ne samo oko Makedonije, već i oko pogleda na svoj identitet. Mi smo samo slovenski narod, a oni nisu. Bolje je da Rusi igraju na kartu Srba i Grka, ali oni hoće Bugare, a to može da znači sutra i Hrvate, jer i oni su Sloveni germanofili! Ne nikad germanofilija neće naći uporište kod Srba, to je jednostavno utopija!
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 09 april 2009 03:49
Sizif
U potpunosti podržavam Duginove ideje oko stvaranja osovine Moskva - Berlin, ali ne vidim naznake da bi Nemačka u skoro vreme mogla da uđe u tu priču. Kad Dugin govori o tome onda verovatno misli o opstanku autentične Evrope, za razliku od osovine Vašington-London-Pariz koja je sve učinila da takvu Evropu uništi i pre svega unesreći dve najjače države - Rusiju i Nemačku. Duginova ideja pruža mogućnost stvarnom spajanju različitosti u pravcu ostvarivanja zajedničke dobiti, a bez narušavanja nacionalnih integriteta. Druga varijanta nudi samo mongrelizaciju i poglupljivanje masa od kojih korist ima samo vladajuća globalistička elita.
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 09 april 2009 08:42
mokka
Nije lako. Mogu da vidim da Srbija privremeno vodi germanofilsku politiku, ali to zavisi mnogo više od Nemaca nego od nas. Nemačka je dobro omlatila u dva rata i nalazi se u dubokoj rupi iz koje ne može da se iščupa bez pomoći Rusije. Ni Rusija ne stoji sjajno posle 70 godina samouništavanja i pomoć Nemaca je itekako potrebna za obnovu i dugoročni opstanak kao svetske sile. U takvoj situaciji germanofilska politika Srbije nadopunjuje rusofilsku, ali ovakva situacija, ako i bude moguća, neće trajati večno. Napore dela Nemaca za obnovu nezavisnosti Nemačke mi treba da podržimo u ovom trenutku i da nam bude jasno da ne rade svi Nemci u tom pravcu. Kao što smo videli u raspadu SFRJ, dobar deo radi suprotno, u cilju stvaranja ljušture imperije, koja će to nominalno i biti, podjarmiti susedne zemlje za deo kolača, zavaditi se sa svima i u suštini dugoročno biti potpuno pokorena engleskim i američkim interesima.
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 09 april 2009 08:56
Rus
Dugin je potpuno u pravu. Srbija treba da vodi takvu politiku u kojoj bi mogla da opstane i da sto vise Srba opstane. Bugarska politika se cesto u Srbiji ne razume, ali to znaci voditi takvu politiku da ne strada narod, a Srbi stalno bezveze stradaju. A Srbi i Bugari jesu braca jednoverna i jednokrvna, bas kao i Rusi. Put ka teritorijalnom povezivanju s Rusijom ide preko Bugara i naravno da neprijatelji Slovenstva to vide i zele vestacke nesporazume. Pravih problema izmedju balkanskih pravoslavnih Slovena nema, svi su rusofili!
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 09 april 2009 11:18
Nikola Mlađenović
Germanofil? Pa to je bio Zoran Đinđić. Tada je odnos sa Rusijom bio na nuli, a i mi smo propadali od velike njemačke ljubavi.

Ne bih rekao da je Dugin mislio na germanofiliju. Očigledno je da naša situacija mnogo zavisi od našeg odnosa prema Njemačkoj, i moramo da ga popravimo, kako znamo i umijemo. Tome bi nas Vizantinci najbolje naučili. Sarađivali su sa svima a voljeli samo sebe.

Gledaj na Srednju Evropu kao na gomilu tuča. Rusija, kad je jaka, može da drži tuč da se ne svali na Srbiju. Čim Rusija oslabi tuč nam završi pravo na grbači.

Na taj tuč onda nikad nismo spremni, možda dobijemo po nešto od saradnje sa Francuskom i Britanijom, ali tuč nam prelomi kičmu u svjetskim ratovima.

Mi moramo kako znamo i umijemo da riješimo naš problem sa Njemačkom.
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 09 april 2009 12:54
roadrunner
Uz duzno postovanje, federacija Srbije-Bugarske-Crne Gore i Republike Srpske ima veze sa realnoscu kao federacija Srbije sa Haitijem . Kakav je to ozbiljan analiticar geopolitikolog koji moze tako nesto da izjavi? Moguce je eventualno reujedinje je sa Crnom Gorom, i to u daaaalekoj buducnosti i to uz MNOGO dugorocnog rada sa nase strane (propagandnog, medijskog, obrazovnog, ekonomskog, obavestajnog itd) od koga nema ni naznaka sad. Pa mi se borimo da i ovaj ostatak Srbje bez Kosova ostane koliko toliko celovit. Otcepljenje RS od BiH je nemoguce sve dok je Vasington tamo gde je i Vatikan tamo gde je. A dugo je tamo, i nema nameru da nestane. A prijateljski odnosi sa Bugaraskom...pa ta je zemlja jedna od nekoliko prvih priznala Kosovo, a da uopste nije morala toliko da zuri. U Republici Makedoniji, finansiraju i podrzavaju samo najgore antisprske partije i elemente...Kakve crni prijatelji...
Jedno se slazem da treba da vodimo Germanofilsku politiku...Pola Srpske dijaspore je u Nemackim zemljama, najveci deo nase ekonomije je vezam za njih, najblizi su nam i fizicki i kulturoloski od svih drugih ne slovenskih grupa naroda. A da ne navodim da nije bilo 27.marta 1941. danas bi na Balkanu bilo barem 20 miliona Srba i nikakvih Crnogoraca, Makedonaca, Bosnjaka, Albanaca na Kosovu...
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 09 april 2009 17:12
Dogon
Dugin je - i to je trebalo mozda istaci - autoritet za ezoterizam, i neki od njegovih stavova odredjeni su ezotericnom geopolitikom
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 09 april 2009 20:31
Vogon
Eh ponovo rusko mlaćenje prazne slame. Mislio sam da smo se 99 spasili ruskih deputata koji su obećavali svašta dok se jelo i pilo po srbiji. Ruse volim al su strašno nepošteni prema nama. Kad prvo vrate dug SSSR prema srbiji i ispoštuju sve ugovore onda možemo da pričamo o ljubavi. A dotad gistro poslovno bez sentimentalnosti i patetike. JEr to je žvaka za izvrdavanje iz obaveza.
Mnogi su se rusi borili na strani srba i srbije al je politička elita mnogo puta zabila nož u leđa srbiji. A što se nemačke tiče. S njima isto strogo posao i bez emocija. Jer pored sve ljubavi poslovati je lakše sa nemcima nego sa rusima.
Preporuke:
0
0
9 utorak, 14 april 2009 17:50
Dušan Danilović
Dugina treba čitati sa pažnjom ako ni zbog čega drugog ono zbog činjenice da je poprilično uticajan u zemlji koja je od izuzetne važnosti za nas. Ono što je u njegovom modelu problematično je odnos Nemačke prema Balkanu i Rusiji. Naročito u savremenoj Hemačkoj koja je poslednjih 60 godina dobrano impregnirana anglosaksonskim pogledom na politiku. O tome ima poprilično zanimljiv članak u poslednjem broju Forgin Affairs.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner